Haberler / Haber Arşivi
KARŞILIKSIZ YARDIMLARIMIZIN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ 02.08.2018 A- A A+

  Siz Değerli Üyelerimizin sağlık ve sosyal amaçlı taleplerine yönelik çalışmalarımız kapsamında; günün koşulları da göz önünde bulundurularak Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliğimizde değişiklikler yapılmıştır.

 

     Sosyal Yardımlarımızın Genel Kapsamı;

  Mevcut yönetmeliğimizde yer alan Emekli Yardımı, Evlenme Yardımı, Şehit Yardımı ve Doğal Afet Yardımına ilave olarak yönetmeliğimize Cenaze Yardımı, Doğum Yardımı, Sağlık Destek Yardımı ile Sağlık ve Sosyal Muhtevalı Karşılıksız Yardımlar eklenmiştir. Doğal Afet Yardımı, 2015, 2016, 2017 yıllarında Terör neticesinde zarara uğrayan üyelerimizin mağduriyetini gidermek amacıyla, Afet Yardımı adı altında yeniden düzenlenerek kapsamı genişletilmiştir.

 

             Terör Mağdurlarına Yardım;

  Yönetmeliğin 7. Maddesinde yapılan ve MEB Tebliğler Dergisinin Temmuz-Ek 2730 sayılı nüshasında yayınlanan değişiklik kapsamında terör nedeni ile mağdur olan üyelerimize bir defaya mahsus olmak üzere; üyenin adına kayıtlı meskeninin veya ikametgâhındaki eşyasının hasara uğraması halinde hasar tespit oranına göre nakdi yardım yapılacak.

  Sandığımızın 2018 yılı Nisan ayında yapılan 8. Dönem 2. Olağan Temsilciler Kurulunda alınan kararlar doğrultusunda; daha önce sadece deprem, yangın, su baskını, yer kayması, kaya düşmesi, çığ ve şiddetli fırtına gibi Doğal Afetlere yönelik yardım yapılmakta iken yönetmelik değişikliğin Tebliğler Dergisinde yayınlandığı 17 Temmuz 2018 itibariyle Terörden zarar gören üyelerimize de “Afet Yardımı” yapılacak.

  Diğer taraftan Yönetmeliğe eklenen Geçici 2.Madde ile yardımlar 01.01.2015 tarihinden itibaren terör nedeni ile zarar gören tüm üyelerimizi kapsayacak şekilde geriye dönük düzenlenmiştir.

  Yönetmelik değişikliği ile 1 Ocak 2015 tarihinden sonra Terör nedeni ve Bakanlar Kurulu Kararı ile kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilen mahallerde ikametgâhı bulunan ve meskeni bu nedenle yıkılan üyelerimize ağır hasarlı, yalnızca eşyasının veya evinin kısmen zarar görmesi halinde ise orta hasarlı olarak işlem yapılacak ve Orta hasar beyan eden üyelere o tarihteki aylık aidatının 20 katı, Ağır hasar beyan eden üyelere ise o tarihteki aylık aidatlarının 24 katı kadar nakdi yardım yapılacak.    

 

             Ferdi Kaza Sigortası;

  2004 yılından bugüne kadar Üyelerimiz 7/24 grup ferdi kaza sigortası kapsamında sigortalanmaktadırlar. Üyelerimizin sağlık, kaza, malûliyet ve ölüm risklerini sigorta ettirmek sureti ile temin edilecek diğer faydalar, sağlık ve sosyal muhtevalı yardımlar içerisinde düzenlenmiştir.


BENZER HABERLER
ARA